Muş - Bitlis - Van Gezisi

Muş - Bitlis - Van Gezisi

HABER TARİHİ: 25 Haziran 2022
367 Kişi okudu

Avrasya Bir Vakfı Gençlik Merkezi yönetim kurulu, tarihimiz açısından büyük öneme sahip olan "Anadolu'nun Kapısı" niteliğindeki Ahlat bölgesinden başlayarak Muş, Bitlis ve Van gezisi gerçekleştirdi.

Manevi tapumuz niteliğindeki Ahlat Selçuklu Mezarlığı ile başlayan ziyaretler, Emir Bayındır Kümbeti, Çifte Kümbetler, Harabe Şehir ve Ahlat Kalesi ile devam etti. Yeni açılmış olan Ahlat Müzesinde bulunan arkeolojik eserler ve tarihi akışı sergileyen görseller sayesinde bölgenin önemi tüm ayrıntıları ile hafızalara kazındı.

Gezinin devam eden kısmında Van’ın Muradiye ilçesinde Van Gölü kenarında kurulmuş olan Atayurt Otağı’nda keyifli bir gün geçirildi. Atayurt Otağı yaklaşık 40 yıl önce bölgeye yerleştirilmiş olan Kırgız Türklerinin Orta Asya kültürünü yaşatmak ve yaşattırmak adına kurmuş oldukları göz kamaştıran bir alan… Okçuluk, at binme, yöresel yemekler yeme imkanı bulunan alanda Kırgız folklör gösterilerini ve konserlerini izlemek mümkün oluyor. Atayurt Otağının kurucusu olan Kenan Aytaç, heyetimize atlı karşılama yaparak hediyeler takdim etti. Başkanımız Çağrı Batuhan Budak, Aytaç’a böyle bir alanın kurulmasını sağladığı için teşekkür ederek başka yerlerde de kurulması noktasında destek olmaya hazır olduklarını dile getirdi. 

Geziye dair notlar;

- Ahlat bölgesi, devletimiz tarafından hak ettiği şekilde el üstünde tutulmuş ve tarihe gereken saygı gösterilerek bölge korunmuş ve geliştirilmiş.

- Tarihi bölgeler, mezarlar, anıtlar ve doğal güzellikler; aslı korunacak şekilde modernize edilerek çağdaş ve turizme uygun hale getirilmiş.

- Selçuklu Mezarlığı bölgesi, hem mezar içi yollar hem de bilgi verici levhalar ile oldukça açıklayıcı. Aynı zamanda tarihi dokuya dokunulmamış. Mezarlar gezilirken tamamen tarihle baş başa olunduğu hissi edinilebiliyor.

- Bölgede ve civar bölgelerde yakın tarihte yaşanan terör belasının bitmiş olmasının mutluluğu mevcut. İnsanlar bir daha o kötü günlerin gelmeyeceği konusunda tam inançlılar. Bu da devletin, istikrarlı ve güven verici politikalarla bölge halkının huzuruna ve yaşam refahına güvence verdiğini gösteriyor.

- Bölge halkı, zamanında terör bölgesi nedeniyle birçok yatırımın gelmemesi ya da yarım bırakılmasından şikayetçiyken, bugün her geçen gün yatırımların ve turizmin artmasından memnun. Bunu da teröre karşı verilen etkin ve kalıcı mücadeleye bağlıyorlar. Bölgede insanların devlete güveni tam.ÜYE GİRİŞİGoogle Analytics Kodunu buraya koyun